Wywiad z Pawłem Marczenią

• autor: stalny, 2015-01-12 04:17

Paweł to wychowanek Stali Mielec, gdzie przeszedł wszystkie szczeble piłkarskiego abecadła. Grał tez krótko w Kolbuszowiance Kolbuszowa i Sokole Sieniawa, zanim w we wrześniu 2014 trafił do Stali Mielec New York. 20-letni pomocnik nalezy do najlepszych polonijnych piłkarzy młodego pokolenia na Wschodnim Wybrzezu.

To nie jest twój pierwszy pobyt w USA, ale pierwszy raz tak długo. To juz nie są wakacje, tylko proza zycia. Jakie wrazenia?

Tak, zdecydowanie to nie są wakacje. Zycie jest duzo intensywniejsze niz w Polsce, lecz wydaje mi się duzo łatwiejsze z perspektywy czasu. Uwazam, ze mój początek jest dobrą prognozą na przyszłość. Optymistycznie patrzę w przyszłość.

Wiem, ze łączysz pracę na pełny etat z nauką w szkole. Czy trudno połączyc pracę z nauką? Duzo wyrzeczen?

Tak, chodzę do szkoły i pracuję. Właściwie to nie mam innego wyboru jeśli chcę zrealizować swoje załozenia. Jedynym minusem jest tylko brak wolnego czasu.

Przejdzmy do piłki. Zanotowałes w tej rundzie 4 asysty, ale nie udało Ci się trafić do bramki. Jak oceniasz rundę jesienną w swoim wykonaniu?

Nie potrafię siebie ocenić, ale wydaje mi się, ze nie była to dla mnie dobra runda. Zmiana otoczenia, szukanie pracy, odpowiedniej szkoly – na pewno nie wpłynęły dobrze na moją dyspozycję. Mam nadzieję, ze druga runda będzie duzo lepsza w moim wykonaniu.

Według niektórych kolegów z zespołu (Mettina Copier – przyp red) marnujesz się na skrzydle i powinieneś grać jako klasyczna “10”-tka. Myślisz ze to by była dobra rozszada?

Myślę ze Mettin ma rację. Grając w Polsce czasem występowałem na tej pozycji i szczerze mówiąc lubiałem  tam grać, ze względu na to ze często byłem przy piłce.

Jak oceniasz rundę jesienną w wykonaniu druzyny? Myślisz, ze mozna było ugrać więcej?

Były mecze w których cała druzyna pokazała ze potrafi grać w piłkę, nie raz po prostu brakowało szczęścia. Pamiętam mecz w którym przewazaliśmy całe spotkanie, a druzyna przeciwna oddała w końcówce jeden strzał i wygrała. Myślę ze 6 punktów więcej druzyna powinna mieć na koncie.

Z którymi partnerami się najlepiej rozumiesz na boisku?

Cięzko jest mi po tak krótkim czasie wymienić konkretnych zawodników. Na dzień dzisiejszy staram się dobrze zrozumieć z całym zespołem.

Na jakich pozycjach zespół potrzebuje wzmocnień przed rundą rewanzową?

Moim zdaniem zespół potrzebuje napastnika na pełen etat, który będzie zdobywał regularnie bramki.

Masz dobrą skalę porównawczą, wszak jeszcze niedawno grałeś w Polsce w 3 i 4 lidze. Gdybyś miał porównać poziom Cosmopolitan Soccer League do polskiej ligi, to do której byś ją porównał?

Liga Cosmopolitan ma kilka druzyn, które bez większych problemów poradziłyby sobie w 3 lidze, reszta to 4 i 5 liga.

Jak duza jest przepaść pomiędzy piłką juniorską a seniorami? Gdzie ta przepaść się najbardziej objawia?

Przepaść jest ogromna. Większość klubów w Polsce trenując młodych zawodników  nie skupia się na ich rozwoju, przyszłości. Liczą się dla nich wyłącznie ich zwycięstwa, a nie przygotwanie do twardej i taktycznej  gry, jaka jest w seniorskich rozgrywkach. Dlatego zawodnicy przechodząc ze szczebla juniorskiego na seniorski zderzają się ze ścianą.

Co Ciebie najbardziej zaskoczyło w amerykańskich rozgrywkach piłkarskich?

Kiedyś z kolegami w Polsce śmialiśmy się, ze dzięki klubowi, w którym ówczesnie graliśmy nic nie zaskoczy nas w piłkarskiej przyszłości i mieliśmy rację.

Polonijna piłka w USA przezywa kryzys przez brak dopływu świezej krwi z macierzy. Ty jesteś tutaj wyjątkiem. Biorąc pod uwagę aktualną aprecjację dolara, czy mozna się spodziewać ze zawodnicy będą znów odwiedzać USA?

Cięzko mi jest odpowiedzieć na to pytanie. Wiem ze coraz więcej młodych ludzi, którzy zaczynają pracę w Polsce myśli o wyjezdzie z kraju za lepszym zyciem. Wiadomo, ze łatwiej wyjechać do krajów Unii Europejskiej, gdyz tam kazdy moze podjąć legalną pracę, a emigracja do USA utrudniona jest posiadaniem legalnego pobytu.

Ostatnie pytanie – gdyby w dniu dzisiejszym naprzeciwko siebie stanęły druzyny Stali Mielec NY i Stali Mielec to jakim wynikiem zakończyłaby się takowa potyczka?

Jako zawodnik Stali Mielec NY wierzę w zwycięstwo swojego zespołu. 2-0.

Rozmawial: AK.