Statystyki drużyny

Aktualności

Srebro “Trzydziestki”!

• autor: stalny, 2015-02-27 20:58

Stalowa “trzydziestka” do finału Memorialu Kazimierza Górskiego trafiła po raz drugi w trzech ostatnich latach, cementując czołową pozycję naszego klubu na polonijnej scenie piłkarskiej.

W pierwszym meczu biało-niebiescy zmierzyli się z druzyną Polonii New York. Choć po obu stronach barykady wystąpili zawodnicy, ktorzy nieraz “ścierali” się w dramatycznych meczach derbowych, to mecz był czysty i prowadzony w sportowej atmosferze. Po siedmiu minutach gry Stalowcy wyszli na prowadzenie, a strzelcem gola był Paweł Basisty. Rywale wyrównali cztery minuty pózniej i do końca meczu wynik się zmienił. Oba zespoły wydawały się ukontentowane remisem, wszak według regulaminu turnieju, dwa zespoły z grupy “A” miały pewny awans do półfinałów. Niestety, regulamin został zmieniony tuz przed turniejem…

W drugim meczu biało-niebiescy pewnie rozprawili się z druzyną Belvedera 3- 0 po trafieniach Dariusza Pęgla, Pawła Basistego i Sławomira Balona.

W trzecim meczu Stalowcy potrzebowali wygrać z ambitną druzyną Middle Village az ośmioma bramkami, zeby trafić do finału. Rzecz wydawało się mało realna, choć nie niemozliwa. Stalowcy od początku meczu przycisnęli rywali, ale nie mieli szczęścia pod bramką rywali. Dość dodać, ze w pierwszych pięciu minutach Stalowcy trzykrotnie trafiali w słupek! Sygnał do bardziej zdecydowanych ataków dał Jacek Lawniczak, który napoczął worek z bramkami. Rywale jednak tanio skóry nie sprzedali i gdy licznik po 18 minutach zatrzymał się na czterech golach, to wydawało się, ze zawodnicy Polonii New York juz mogą witać się z gąską, świętując awans do finału. Dokładnie dwie minuty wcześniej na halę dojechał jednak Kestutis Mykolaitis, który wpadł na boisko z nowymi siłami i pomysłem na rozmontowanie obrony rywali. Popularny Kostia zdobył piątego gola i asystował przy dwóch kolejnych. Stalowcy wykonali wydawałoby sie nierealny plan ośmiu goli na dwie minuty przed końcem! Az pięć goli w tym meczu zdobył Jacek Lawniczak, z którego koledzy “darli łacha” po dwóch pierwszych meczach, w których to popularny Jackson zdobył tyle samo goli, ile Legia Warszawa w dwumeczu z Ajaxem. Podrazniona ambicja snajpera skutkowała pięcioma bramkami.

Finał Over-30 w roku 2015 był personalnie niemalze kopią finału kategorii Open z roku 2009! Totalne déjà vu, tylko ze w innej kategorii wiekowej. Znak czasu….Przypomnijmy, w 2009 roku Stalowcy w finale kategorii Open pokonali zespół Wisly Garfield 3 – 2. W obu finałach (2009 i 2015)wystąpili: Marcin Janeczko, Marcin Kasica, Lukasz Hausner, Konrad Kruczek, Tomasz Kościukiewicz (Wisła Garfield), oraz Marcin Czerwiński, Grzegorz Kruk, Dominik Brodziński, Jacek Lawniczak (Stal). Dodajmy, ze Wiślacy pozbawieni swojego “złotego pokolenia” (najlepsze pokolenie w polonijnej piłce w ostatnim 20-leciu – przyp red.) drugi rok z rzędu nie wyszli z grupy w kategorii Open!

Dysponująca mocnym składem Wisła miala jeszcze jeden atut przed meczem finałowym – przez pokraczny regulamin imprezy rozegrała tylko dwa mecze w turnieju, Stalowcy zaś o jeden mecz więcej, co w tej kategorii wiekowej miało kapitalne znaczenie. Czkawką odbijała się szaleńcza gontiwa za ośmioma bramkami w ostatnim meczu grupowym. Finał był bez historii. Wiślacy zdobyli bramkę juz w pierwszej minucie meczu. Ta bramka ustawiła mecz. Stalowcy przez cały mecz ambitnie cisnęli, a rywale mądrze się bronili, przeprowadzając skuteczne kontrataki. Wisła ostatecznie wygrała 4 – 0 – w pełni rewanzując się Stalowcom za porazkę w finale w roku 2009. Wydaje się, ze w przyszłości mecze na lini Stali Mielec NY – Wisła Garfield w kategorii Over-30 przyniosą kibicom jeszcze wiele emocji!

Srebrni medaliści IX Memoriału im Kazimierza Górskiego: Marcin Czerwiński, Grzegorz Kruk, Dominik Brodziński, Dariusz Pęgiel, Krzysztof Jonczyk, Paweł Basisty, Jacek Lawniczak, Sławomir Balon, Kestutis Mykolaitis.

Na zdjęciu zawodnicy Wisły Garfield i Stali Mielec NY przed uroczystym finałem w towarzystwie działaczy Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich.